1. Skalkuluj.pl
  2. /
  3. Finansowe
  4. /
  5. Kalkulator VAT (brutto-netto)

Kalkulator VAT (brutto-netto)

Kwota:
Sposób przeliczania: Stawka VAT:
Nazwa Wynik
Obliczona kwota VAT
0 zł
Obliczona kwota
0 zł

Kalkulator VAT (brutto-netto) pozwala w obie strony przeliczać wprowadzone przez użytkownika wartości. Od 1 stycznia 2011 roku podstawowa stawka VAT wynosi 23%. Niektóre towary są jednak inaczej opodatkowane, dlatego w naszym kalkulatorze użytkownik może również samodzielnie wybrać z listy stawkę, która go interesuje.

Czym jest cena brutto, a czym cena netto?

Cena brutto - cena z uwzględnionym podatkiem VAT.
Cena netto - cena bez uwzględnionego podatku VAT.
Szczególnie młodzi ludzie dość często mają problem z zapamiętaniem znaczenia tych dwóch pojęć. Polecam zapamiętanie przez jedno proste skojarzenie: Cena bruttto jest bardziej brutalna (bo większa) - na pierwszy rzut oka być może wydaje się głupie, ale pamiętajmy, że często właśnie takie metody są najbardziej skuteczne.

Jak przeliczyć kwotę brutto na netto?

Należy podzielić kwotę brutto przez interesującą nas stawkę VAT w formacie 1.x
x w zależności od wybranej przez nas stawki powinien przyjąć jedną z następujących wartości:

Dla 3% - 03
Dla 5% - 05
Dla 7% - 07
Dla 8% - 08
Dla 22% - 22
Dla 23% - 23

Przykład: Założmy, że chcemy przeliczyć 1230 zł brutto na kwotę netto. Interesująca nas stawka VAT to 23%. Liczymy zatem 1230 ÷ 1.23 = 1000. Kwota netto wynosi więc 1000 zł.

Jak przeliczyć kwotę netto na brutto?

W tym przypadku mnożymy kwotę netto przez interesującą nas stawkę VAT w formacie 1.x
x w zależności od wybranej przez nas stawki powinien przyjąć jedną z następujących wartości:

Dla 3% - 03
Dla 5% - 05
Dla 7% - 07
Dla 8% - 08
Dla 22% - 22
Dla 23% - 23

Przykład: Załóżmy, że chcemy przeliczyć 1000 zł netto na kwotę brutto. Interesująca nas stawka VAT to 23%. Liczymy zatem 1000 × 1.23 = 1230. Kwota brutto wynosi więc 1230 zł.

Jak w prosty sposób przeliczać brutto na netto i na odwrót?
Przeliczanie wartości brutto netto w rzeczywistości jest naprawdę proste. Wystarczy jedynie pomnożyć, lub podzielić naszą kwotę przez odpowiednią wartość w zależności od sposobu przeliczania i stawki VAT. Nie zmienia to jednak faktu, że warto dbać o swój czas i wygodę, dlatego serdecznie polecamy Państwu nasz kalkulator brutto netto. Do obliczeń wystarczy podać jedynie kwotę, sposób liczenia i wybrać konkretną stawkę VAT. Aby otrzymać wynik, po wypełnieniu powyższych pól należy nacisnąć "Skalkuluj!".


Skalkuluj.pl 2018-2021 | Polityka Prywatności | Kontakt
Ten serwis używa plików cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt według ustawień przeglądarki.

Dokładamy wszelkich starań, by wszystkie kalkulatory działały w pełni poprawnie i były oparte o aktualne wzory, jednak otrzymane wyniki stanowią wyłącznie rolę informacyjną i nie gwarantujemy ich poprawności.